Рецензія Юлії Грицук на книгу Івана Франка «Фарбований Лис»
- Волинська ОЮБ
- 22 жовт. 2024 р.
- Читати 4 хв

Одного разу під час літніх канікул я прочитала книгу, що справила на мене велике враження. Це казка Івана Франка «Фарбований Лис».
Іван Франко написав майже 50 казок, 20 із них увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили». У видавництві «Навчальна книга – Богдан» казка «Фарбований Лис» вийшла окремою книгою. Чудові та яскраві ілюстрації Олега Кіналя переносять нас у світ далекого лісу до Лиса Микити.
«Фарбований Лис» належить до жанру літературних казок про тварин. За основу свого твору Іван Франко взяв індійську народну казку «Фарбований Шакал».
Основною темою казки «Фарбований Лис» є зображення пригод Лиса Микити, його нечесного способу життя та отримання за це гідної кари.
Іван Франко характеризує головного героя як дуже хитрого, вигадливого злодія, якому постійно щастить. Лис Микита вважає, що для нього немає нічого неможливого. Він засліплений своєю ціллю та метою довести лісовим мешканцям, що зможе посеред білого дня на торговиці вкрасти курку.
Для Лиса Микити халепа, у яку він потрапив, ускочивши в бочку з фарбою, ховаючись від переслідування собак, обернулася новим викликом.
Тепер він був дивної та страшної зовнішності, синій-синій від фарби, ніби в панцирі з колючками. Такий його вигляд дуже спантеличив і налякав звірів лісу, куди повернувся наш Фарбований Лис. І знову ж таки головний герой вдається до хитрощів та ошуканства. Він називає себе Звіром Остромислом, зліпленим святим Миколаєм із небесної глини та посланим ним на землю для царювання поміж звірів.
Автор висміює ошуканця, який своєю брехнею завоював довіру лісових мешканців. Обіцянки новоприбулого царя звірів виявилися порожніми словами, адже життя їхнє зовсім не змінилося. Лише сам Лис Микита тепер користувався всіма привілеями та благами життя, не докладаючи до цього ніяких зусиль. Їжу приносили для царя услужливі міністри, йому не потрібно було турбуватися ні про що. Про одне тепер хвилювався Лис Микита: аби не була викрита його зухвала брехня.
Також Іван Франко засуджує й лісових мешканців, які легко повірили обіцянкам пройдисвіта та стали йому у всьому догоджати. Ще більше письменник підкреслив характерні особливості тварин , майстерно розкриваючи їх через вчинки та розмови персонажів. У казці знаходимо ряд прислів’їв і приказок, мова твору легка для сприйняття, а значення окремих слів можна дізнатися у кінці тексту казки.
У казці «Фарбований Лис» мені сподобалися сюжетні лінії з описом пригоди втечі Лиса Микити, динаміка твору загалом; опис автором характерів героїв твору.
Моє ставлення до головного героя негативне, адже він свідомо обдурює інших, аби користуватися їхньою повагою та всіма благами життя, не докладаючи для цього власної праці. Не до вподоби мені й сліпа віра та боягузтво лісових звірів і птахів, героїв твору: Вовчика-братика, Ведмедя, Кабана, Оленя, Мавпи Фрузі, Орлів, Яструбів.
Я вважаю, що звірі занадто жорстоко покарали Лиса Микиту, розірвавши його на шматки. У лісі – суворі закони. І це ми побачили, прочитавши твір: нікчемне життя Лиса Микити закінчилося такою ж підлою смертю.
Казка «Фарбований Лис» учить нас не йти шляхом гордині, пихатості, злодійства, обману та владолюбства, не довіряти солодким обіцянкам та першому враженню, яке часто буває оманливим, не бути боягузом та не догоджати будь-якою ціною. Брехня ні до чого доброго не приводить, а все таємне рано чи пізно стає відомим.
Упевнена, що казка «Фарбований Лис» буде цікавою та корисною не лише сучасним дітям, а й дорослим, бо вона навчає нас споконвічним законам моралі.
Велика подяка класику української літератури Івану Яковичу Франкові за цей чудовий і повчальний твір-шедевр!
Рецензент: Юлія Грицук, учениця 5-І класу КЗЗСО «Луцький ліцей №26 Луцької міської ради»
Із конкурсу рецензій на книгу, який провела Волинська обласна бібліотека для юнацтва спільно з Управлінням соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Луцької міської ради, Департаментом молоді та спорту Луцької міської ради, ВОНАхаб, ВОНАхаб.Луцьк та Департаментом освіти Луцької міської ради. 04 жовтня 2024 р. Детальніше про конкурс за посиланням: https://voub-vidkruy.blogspot.com/2024/10/blog-post_21.html
КНИГИ ІВАНА ФРАНКА ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРОПОНУЄ ВОЛИНСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
Франко І. Я. Грицева шкільна наука : вірші, оповідання, казки / І. Я. Франко ; [упорядкув. Н. О. Вишневської]. – Київ : Веселка, 1990. – 380 с. : іл.
Франко І. Я. Захар Беркут / І. Я. Франко. – Харків : Фоліо, 2020. – 251 с. – (Шкільна бібліотека української і зарубіжної літератури).
Франко І. Я. Захар Беркут ; Сойчине крило / І. Я. Франко. – Київ : Знання, 2018. – 239 c. – (Серія «Класна література»).
Франко І. Я. Казки / І. Я. Франко. – Київ : Україна, 2003. – 320 с. : іл.
Франко І. Я. Казки : Лис Микита; Коли ще звірі говорили : для мол. шк. віку / І. Я. Франко ; худож. С. Артюшенко. – Київ : Веселка, 2008. – 215 с.
Франко І. Я. Коли ще звірі говорили : для мол. та серед. шк. віку / І. Я. Франко. – Київ : Нац. кн. проект, 2010. – 176 с. – (Бібліотека шкільної класики).
Франко І. Я. Коли ще звірі говорили : [для дітей дошк. та мол. шк. віку] / І. Я. Франко ; [іл. Я. Кернер-Вернер]. – Київ : АВІАЗ, 2015. – 64 с. : іл.
Франко І. Я. Лис Микита : казка / І. Я. Франко ; за ред. М. Рильського. – [3-тє вид., зі змінами]. – Київ : Веселка, 2004. – 131 с. : іл. – (Українській дитині).
Франко І. Я. Малий Мирон / І. Я. Франко ; [упоряд. і авт. вступ. ст. А. М. Халімончук ; худож. С. Караффа-Корбут]. – Львів : Каменяр, 1978. – 59 с.
Франко І. Я. Три міхи хитрощів та інші казки / І. Я. Франко. – Харків : Ранок, 2015. – 60 с. : іл. – (Серія «Письменники – дітям. Українська класика»).
Франко І. Я. Фарбований лис та інші казки / І. Я. Франко. – Харків : Ранок, 2015. – 60 с. : іл. – (Серія «Письменники – дітям. Українська класика»).
Comentarios